Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza wywiad z Pacjentem odnośnie odczuwanych dolegliwości, przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz przeprowadzonych operacji. Bardzo istotne jest, aby lekarz miał wszystkie informacje odnośnie wcześniejszego leczenia Pacjenta. Na etapie wywiadu może okazać się, iż do przeprowadzenia zabiegu będą niezbędne dodatkowe zaświadczenia lub badania, np. w przypadku chorób tarczycy - oznaczenie poziomu hormonów tarczycy.
Po zakwalifikowaniu Pacjenta lekarz wystawia skierowanie na wykonanie badań niezbędnych do przeprowadzenia operacji.
W ciągu kilku dni przed ustalonym terminem zabiegu, najczęściej w dniu poprzedzającym operację, kontaktujemy się z Pacjentem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu, a także ustalenia daty i godziny zgłoszenia się Pacjenta na Oddział Szpitalny Humana Medica Omeda.
Szczepienie przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typ B wykonuje się w trzech podaniach. Drugie po miesiącu od pierwszego, a trzecie po 6 miesiącach od pierwszego.
Po dwóch tygodniach od drugiej dawki można zgłosić się na zabieg operacyjny.
W przypadku wcześniejszego szczepienia się Pacjenta przeciwko WZW typu B, jeśli szczepienie miało miejsce ponad 10 lat temu, należy zrobić badanie na obecność przeciwciał we krwi i w razie potrzeby przyjąć dawkę przypominającą.
Fakt zaszczepienia, bądź niezaszczepienia się Pacjenta przeciwko WZW typu B nie ma znaczenia dla przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.
Szczepienie przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Około tygodnia przed operacją należy zrobić podstawowe badania laboratoryjne, na które Pacjent dostanie skierowanie od lekarza kierującego na zabieg.
Bardzo istotnym jest, aby poinformować lekarza kierującego na zabieg o występujących chorobach przewlekłych oraz lekach przyjmowanych na stałe. Może okazać się, iż do przeprowadzenia zabiegu niezbędne będą dodatkowe badania, np. oznaczenie poziomu hormonów tarczycy w przypadku chorób tarczycy.
O pozostałych, niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu badaniach, informuje lekarz kierujący do operacji.
Lekarz kwalifikujący do zabiegu powinien wiedzieć o wszystkich przyjmowanych przez Pacjenta lekach.
W przypadku chorób przewlekłych i leków przyjmowanych na stałe, warto poprosić lekarzy prowadzących o spisanie przyjmowanych dawek leków.
Przed zabiegiem operacyjnym Pacjent nie powinien przyjmować żadnych leków bez wiedzy lekarza anestezjologa.
W przeddzień operacji należy jeść tylko lekkostrawne potrawy.
Pacjent powinien unikać spożywania jedzenia smażonego, tłustego, zawierającego rośliny strączkowe, surowe warzywa czy owoce.
W dniu zabiegu operacyjnego należy być na czczo.
Kilka dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym odbywa się konsultacja anestezjologiczna.
Lekarz anestezjolog przeprowadza wywiad z Pacjentem m.in. odnośnie przeprowadzonych operacji, przyjmowanych leków, czy uczuleń.
- skierowanie na operację i wszystkie wyniki badań,
- dokument potwierdzający tożsamość,
- piżamę, kapcie, ręcznik, przybory toaletowe.
O sposobie, w jaki ma być wykonany zabieg decyduje lekarz prowadzący.
Niektóre zabiegi operacyjne przeprowadzane są w systemie jednodniowym.
Oznacza to, że Pacjent zgłasza się na zabieg rano i tego samego dnia, w godzinach wieczornych, opuszcza Oddział Szpitalny Humana Medica Omeda.
O wyjściu ze Szpitala decyduje lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę samopoczucie i stan zdrowia Pacjenta, które ocenia w trakcie obchodu.
Warto wówczas poruszyć z lekarzem prowadzącym wszelkie związane z okresem rekonwalescencji kwestie tak, aby powrót do zdrowia mógł przebiegać bez niepotrzebnego stresu.
Pacjent opuszczający Szpital otrzymuje wypis, a także w razie konieczności niezbędne recepty i zwolnienie lekarskie.
Pacjent jest również informowany kiedy powinien się stawić na wizytę kontrolną, która jest niezbędna dla prawidłowego procesu gojenia rany pooperacyjnej.