Korekcja uszu, inaczej otoplastyka, to zabieg chirurgiczny mający na celu zmianę kształtu, wielkości lub położenia uszu. Celem zabiegu jest poprawa wyglądu uszu. Warto pamiętać, że decyzja o poddaniu się otoplastyce, tak jak każdego innego zabiegu estetycznego, powinna być dobrze przemyślana.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Uszy mogą być naszym atutem, ale również źródłem kompleksów, co przyczynia się do braku wewnętrznej akceptacji. Najczęściej pacjenci decydują się na taki zabieg ze względu na niezadowolenie z wyglądu swoich uszu, które mogą być zbyt duże, odstające czy nierównomiernie ukształtowane.
Przebieg zabiegu i okres rekonwalescencji
Otoplastyka przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak na życzenie pacjenta może być zastosowane znieczulenie ogólne. Korekcja plastyczna uszu polega na zmniejszeniu kąta ustawienia małżowiny usznej w stosunku do czaszki. Zabieg polega na odpowiednim wymodelowaniu ułożenia chrząstek małżowin usznych w taki sposób, aby uzyskać efekt naturalnie przylegających uszu. Cięcie skórne wykonuje się na tylnej powierzchni ucha. Z cięcia za małżowiną chirurg plastyczny usuwa nadmiar skóry, a chrząstkę odpowiednio modeluje i mocuje we właściwym położeniu. Następnie skóra zamykana jest cieniutkim szwem, który zdejmowany jest po około 10-14 dniach. Przez minimum 3 tygodnie wskazane jest noszenie opaski, która ma na celu zabezpieczenie małżowin przed ewentualnym urazem. Po zabiegu może wystąpić krwawienie, powstanie blizny przerostowej czy infekcja, jednak zdarza się to rzadko. Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego przeprowadzeniu.
Ta bezpieczna metoda daje nie tylko poprawę wyglądu, ale również komfortu życia. Warto pamiętać o konsultacjach pooperacyjnych w celu oceny prawidłowości procesu gojenia.