Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Nasze poradnie

Poradnie współpracujące z nami

Warto wiedzieć

Przyjęcie do Poradni, SzpitalaCo musisz wiedziećPrzyjęcie do Poradni i SzpitalaRodzaje znieczuleńZasady odwiedzin pacjentaUdostępnianie dokumentacji pacjentaJak zapobiegać infekcjomBadania endoskopowe (przygotowanie)BEZPIECZNA ŻywnośćPłatność przelewemEuropejski Tydzień Szczepień

Porady i artykuły

COVID-19Porady ogólneChirurgia ogólnaLaryngologiaOrtopediaChirurgia plastycznaProktologiaDietetyka

Dokumenty

Ankieta anestezjologiczna Przygotowanie pacjenta do zabiegu Upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej Wniosek o wydanie dokumentacji

O nas

Humana Medica OMEDAZarząd i DyrekcjaWyposażenie i sprzętNasze osiągnięciaMedia o nasPomagamy Ukrainie Galeria

Co warto Wiedzieć o wazektomii?

wazektomia

Wazektomia to chirurgiczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, która polega na przecięciu i zablokowaniu nasieniowodów. Zabieg ten uważany jest za jedną z najskuteczniejszych form kontroli urodzeń. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zabiegowi, omawiając jego przebieg, skuteczność oraz ewentualne powikłania.

Przebieg zabiegu i czas rekonwalescencji

Wazektomia jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, trwającym około 30 minut. Polega na niewielkim nacięciu skóry moszny, przez które lekarz przecina i zaszywa nasieniowody. Następnie rana zostaje zszyta i opatrzona. W niektórych przypadkach stosuje się metodę bezscalpelową, gdzie nie ma potrzeby nacinania skóry, a nasieniowody są przecinane przez małe otwory wykonane przez lekarza. Po wazektomii pacjent może wrócić do domu tego samego dnia, jednak zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego przez kilka dni. Pełna rekonwalescencja trwa zazwyczaj od 2 do 3 tygodni, a w tym czasie należy unikać podnoszenia ciężarów czy intensywnego wysiłku fizycznego. Po upływie tego czasu mężczyzna może powrócić do normalnej aktywności seksualnej.

Skuteczność i potencjalne powikłania

Wazektomia jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, z efektywnością sięgającą nawet 99%. Jednak, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Do najczęstszych należą krwiaki, zakażenia oraz ból w miejscu zabiegu. W rzadkich przypadkach może dojść do rekanalizacji nasieniowodów, co oznacza, że nasienie ponownie zaczyna przemieszczać się przez przewód, co może prowadzić do nieplanowanej ciąży. Warto również pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego nadal konieczne jest stosowanie prezerwatyw w przypadku kontaktów seksualnych z nowymi partnerkami. Ponadto decyzja o wykonaniu wazektomii powinna być dobrze przemyślana, gdyż choć istnieje możliwość odwrócenia zabiegu, nie zawsze jest to skuteczne, a proces ten może być kosztowny i czasochłonny.

Wróć do bloga

Skontaktuj się z nami

Dane teleadresowe

Fabryczna 39
15-482 Białystok


Omeda
85 654 53 53, 85 743 69 21
+48 600 850 566
lp.ademo@oruib

Stomatologia
85 664 20 00, 85 654 34 69

Rehabilitacja
85 653 77 84

Rejestracja pacjentów:

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00 (wybrane soboty)

Kwas hialuronowy Białystok

PROJEKT NR: WND-POIG.08.02.00-20-030/13
NAZWA PROJEKTU: Wdrozenie systemu informatycznego B2B w HUMANA MEDICA OMEDA Sp. z o.o.
Projekt wspolfinansowany przez Unie Europejska ze srodkow Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.