Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Zespół kanału nadgarstka

Jest to najczęściej spotykana postać uszkodzenia nerwu pośrodkowego. Przyczyną jest ucisk nerwu pod troczkiem zginaczy, bez działania dodatkowych sił zewnętrznych. Schorzenie to występuje dziesięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Statystycznie na 100tys mieszkańców przypada 99 przypadków rocznie. 

Przyczyną są najczęściej zmiany przeciążeniowe nadgarstka spowodowane cywilizacyjnym następstwem zmiany trybu życia(częste posługiwanie się komputerem, praca przy klawiaturze). Inne przyczyny to przebyte np. złamanie nasady dalszej k. promieniowej, w efekcie którego dochodzi do zwiększenia objętości ścian kostnych kanału nadgarstka co powoduje uporczywe dolegliwości. 

W około 10% przypadków ciasnota spowodowana jest przerostem tkanki łącznej w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawu, praktycznie rzecz biorąc każdy chory na RZS może się liczyć z wystąpieniem tej choroby. Istnieje cały inny szereg czynników, które również mogą spowodować istnienie tej choroby. Może się to zdarzyć np. po ukąszeniu owada albo żmii. Dolegliwości tym spowodowane, są bardzo uporczywe i bardzo dotkliwe, pacjenci budzą się w nocy najczęściej kilka godzin po uśnięciu z powodu rozlanego uczucia obrzęku i parestezji całej ręki, palce są sztywne i odczuwane jako obrzęknięte. Pacjenci potrząsają i masują rękę, często wstając z łóżka, i odczuwają poprawę. Jednak dolegliwości mogą wielokrotnie powtarzać się w nocy mogą mieć również charakter nietypowy z promieniowaniem do ramienia, barku a nawet szyi. Rano ręka jest drętwa, sztywna, a pierwsze czynności w ciągu dnia, mycie i ubieranie się są przez około godzinę utrudnione. Pacjenci mają coraz więcej problemów z wykonywaniem prac precyzyjnych np. szycia, zauważają zaniki mięśniowe, zaburzenia czucia, również występują objawy naczynio-ruchowe tzw. RAYNAUD.


Tagi:

Artroskopia

czytaj więcej

Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych

czytaj więcej

Leczenie płaskostopia

czytaj więcej

Warto wiedzieć

Jak zapobiegać infekcjom

Jak zapobiegać infekcjom - Poradnik pacjenta Współczesna medycyna oprócz niewątpliwych osiągnięć, niesie też ze sobą negatywne skutki w postaci np. zwiększonej podatności na zakażenia. Infekcje szpit... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO