Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Palec młotkowaty

Palec młotkowaty powstaje w wyniku zniekształceniu palca stopy, które polega na jego uniesieniu i zgięciu przez co zaczyna wyglądać jak szpon. Najczęściej taka deformacja powstaje na drugim palcu, ale może spotkać to także nasze inne palce, które zawijają się i ścisło przylegają, a na ich szczytach tworzą się twarde nagniotki, które chronią kość przed trwałym drażnieniem przez nasze obuwie. Jednak często prowadzą one do silnego bólu. 

Najczęstszą przyczyną powstania palca młotkowatego jest źle dopasowane obuwie, zwłaszcza te na wysokim obcasie. Palce młotkowate mogą być też wynikową chorób mięśni i nerwów, takich jak cukrzyca, niektórych chorób neurologicznych, czy udaru mózgowego. Niekiedy przyczyną mogą być zmiany anatomiczne. Często w parze z palcami młotkowatymi występują zapalenia stawów, odciski i otyłość. 

Palec młotkowaty lekarz stwierdza na podstawie oględzin, lecz przyczyny ich powstania niekiedy bardzo ciężko ustalić. Ortopeda może chcieć obejrzeć nasze obuwie, które najczęściej nosimy, bo to ono może być czynnikiem naszych dolegliwości.

Leczenie
Palce młotkowate można leczyć farmakologicznie. Leczenie to ma na celu wyeliminowanie bólu stóp. Jeśli lekarz stwierdzi, że przyczyną powstania palca młotkowatego jest nasz nieprawidłowy chód może nam przepisać wkładki ortopedyczne. Mają one za zadanie zmniejszyć ucisk na palce. 

Czasami może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie zabieg operacyjny. W znieczuleniu lekarz przecina ścięgna palca, co powoduje jego rozluźnienie. W procesie gojenia końce ścięgien na nowo się łączą i wydłużają ścięgno, a palec dzięki temu się prostuje. W cięższych przypadkach nieduża część kości śródstopia zostaje usunięta. 

Powrót do zdrowia po takim zabiegu zajmuje około tygodnia. W tym czasie nie należy obciążać operowanej kończyny.


Tagi:

Artroskopia

czytaj więcej

Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych

czytaj więcej

Leczenie płaskostopia

czytaj więcej

Warto wiedzieć

Jak zapobiegać infekcjom

Jak zapobiegać infekcjom - Poradnik pacjenta Współczesna medycyna oprócz niewątpliwych osiągnięć, niesie też ze sobą negatywne skutki w postaci np. zwiększonej podatności na zakażenia. Infekcje szpit... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO