Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
 

Płaskostopie

Płaskostopie polega na tym, że łuk podłużny stopy spłaszczony jest tak, że cała stopa oparta jest na podłożu. 

Płaskostopie mamy wszyscy we wczesnym dzieciństwie, kiedy ten łuk wypełnia tłuszcz. W momencie, gdy wiązadła stopy stają się mocniejsze, zaczyna się wykształcanie łuku. 

Właściwy stan jest wtedy, gdy postawimy mokrą stopę na płaskiej powierzchni, a odciśnięty ślad będzie nam ukazywał pustą przestrzeń pomiędzy piętą a kłębem stopy. Możliwy jest zarys łączący piętę z kłębem po zewnętrznej krawędzi stopy. 

Jeśli mamy płaskostopie tej przestrzeni pustej nie będzie. Stopa płaska, ale z giętym łukiem raczej nie stwarza problemów, które zaczynają się w strukturalnym płaskostopiu. W takim przypadku z powodu złego uszeregowania kości stopy, kiedy łuk stopy nie istnieje mogą powstać trudności w chodzeniu. Te upośledzenia zazwyczaj ujawniają się pomiędzy 8 a 16 rokiem życia.

Leczenie
W wielu przypadkach płaskostopie nie wymaga leczenia. Lecz niektóre stany patologiczne, do których doprowadziły zaniedbania w dzieciństwie, mogą wymagać korekty chirurgicznej. Tak samo w przypadku, gdy płaskostopie spowodowane jest niewłaściwym ustawieniem kości lub ich nieprawidłowym rozrostem konieczna jest operacja. 

Najlepszym sposobem walki z płaskostopiem są ćwiczenia. Nie są one męczące, ale musimy wykonywać je regularnie.

  • Podnoszenie palcami woreczków z grochem,
  • turlanie piłeczki,
  • chodzenie na zewnętrznych krawędziach

To tylko niektóre z nich. Nie bójmy się chodzenia boso po trawie, czy piasku.

W zaawansowanym płaskostopiu możemy zastosować wkładki ortopedyczne, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Źle dobrane wkładki mogą wręcz zaszkodzić naszym stopom. Czasami może okazać się, że nieodzowne będzie noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego. Leczenie płaskostopia może wspomóc kinezyterapia. 

Na obniżenie łuków stopy ma wpływ otyłość, złamania, zapalenia stawów, oraz zajęcia wymagające wielogodzinnego stania. Zwróćmy też uwagę na obuwie, w którym chodzimy. Powinno być wygodne, nie ze ciasne, a najlepiej o centymetr dłuższe od naszej stopy, z szerszymi czubkami i wyprofilowaną wkładką.


Tagi:

Artroskopia

czytaj więcej

Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych

czytaj więcej

Leczenie płaskostopia

czytaj więcej

Warto wiedzieć

Udostępnianie dokumentacji pacjenta

W celu zapewnienia poufności i ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej osoba zainteresowana udostępnieniem zarchiwizowanej dokumentacji medycznej z pobytów szpitalnych powinna: Okazać ... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO