Powiększenie piersi
Zabieg powiększania piersi ma na celu zwiększenie rozmiaru małych piersi lub ich równoczesne powiększenie i podniesienie. Operacja pozwala również na polepszenie wyglądu piersi, które uległy zmianie w wyniku urodzenia dzieci i karmienia piersią.
Pierwsza konsultacja
Operacja plastyczna piersi wymaga wstępnej konsultacji, na której chirurg plastyk wspólnie z pacjentką określa i ustala optymalną wielkość miseczki i rodzaj wkładki. Podczas rozmowy specjalista oceni możliwości i zakres planowanego zabiegu, odniesie się również do indywidualnego przypadku i przedstawionych oczekiwań pacjenta. W czasie konsultacji, chirurg pomoże znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiać wątpliwości. Konsultacje to także okazja do przekazania niezbędnych informacji medycznych oraz zdrowotnych związanych z operacją.
Przed zabiegiem
- Zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzających krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) na tydzień przed zabiegiem.
- Sugerowane jest także niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów. Działania takie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran, co w rezultacie może przełożyć się na niespełnienie oczekiwań w stosunku do efektu końcowego operacji.
- Wskazane jest przyjmowanie witaminy C.
Zabieg powiększania biustu
- Powiększanie piersi przeprowadzane jest zawsze w znieczuleniu ogólnym.
- Przed i po zabiegu chirurg plastyczny wykonuje zdjęcia stanu miejscowego, które są dołączone do dokumentacji pacjenta.
- Zabieg polega na wykonaniu cięć skórnych o długości 5-6 cm w fałdzie podpiersiowym.
- Przy małym rozmiarze protez i dużej otoczce możliwe jest cięcie okołootoczkowe. Technikę operacji chirurg plastyczny ustala wspólnie z pacjentką, biorąc pod uwagę jej budowę anatomiczną oraz indywidualne oczekiwania.
- Pod mięśniem piersiowym umieszcza się okrągłe lub anatomiczne wkładki wypełnione żelem silikonowym oraz dren. Ranę wewnątrz zszywa się szwami wchłanialnymi oraz zakłada szew niewchłanialny na skórę.
Po zabiegu
Operacja plastyczna piersi wymaga jednodniowego pobytu w szpitalu, pod opieką pielęgniarki. Pacjentka wychodzi do domu następnego dnia po operacji, po usunięciu drenów i zmianie opatrunku. Szwy zdejmuje się w 10-14 dobie po zabiegu.
Po zabiegu mogą występować opuchnięcia i zasinienia, które jednak wraz z upływem czasu znikają. Przez okres 2-3 tygodni pacjentka nie powinna angażować się w zajęcia wymagające wysiłku fizycznego, zwłaszcza podnoszenia ramion. Przez ok. 6 tygodni po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stanika medycznego formującego kształt piersi. Do pracy można powrócić po 1-2 tygodniach, jeśli nie jest to praca fizyczna.
Możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej spotykane to: powikłania wczesne, takie jak krwiak, infekcja, zropienie rany oraz powikłania późne, tj.powstanie wokół protezy torebki włóknistej powodującej stwardnienie piersi i asymetrię. Wybór doświadczonego specjalisty oraz pozostawanie pacjenta pod ścisłą kontrolą lekarza powoduje, że komplikacje występują rzadko i zazwyczaj są niewielkie.
WAŻNE:
Po zabiegu należy obowiązkowo stawić się na konsultację lekarską w celu oceny prawidłowości przebiegu procesu gojenia.