Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
 

Jak zapobiegać infekcjom

Jak zapobiegać infekcjom - Poradnik pacjenta
Współczesna medycyna oprócz niewątpliwych osiągnięć, niesie też ze sobą negatywne skutki w postaci np. zwiększonej podatności na zakażenia. Infekcje szpitalne związane są z codziennym funkcjonowaniem szpitali na całym świecie, stanowiąc jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny. Ich występowanie niejednokrotnie powoduje pogorszenie przebiegu choroby podstawowej, wydłuża okres hospitalizacji i zwiększa koszty leczenia.
Personel naszego szpitala podejmuje szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka powstawania oraz rozprzestrzeniania się infekcji szpitalnych. Jednak, aby te działa nia prewencyjne przyniosły zadawalające rezultaty potrzebna jest współpraca między personelem szpitala, pacjentami oraz osobami odwiedzającymi swoich bliskich w naszej placówce.

RAZEM MOŻEMY ZWALCZYĆ INFEKCJE
Pacjenci i osoby odwiedzające mogą być przyczy ną pojawiania się infekcji i ich rozprzestrzeniania. W momencie przyjęcia do szpitala opuszczacie Państwo znajome sobie otoczenie oraz przebywacie na oddziale w towarzystwie innych pacjentów. Ze względu na swoją chorobę, przebyty zabieg lub przyjmowane leki możecie Państwo być podatni na infekcje. Poprzez stosowanie się do wskazówek możecie Państwo pomóc:

  • uchronić osoby podatne na infekcje przed zakażeniem
  • zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji
  • uchronić siebie przed infekcją


CO SIĘ STANIE JEŚLI NABAWIĄ SIĘ PAŃSTWO INFEKCJI
Może się zdarzyć ze zostaną Państwo przeniesieni do osobnej sali, jeśli podyktowane to zostanie infekcją, ale prosimy się tym nie martwić. Jest to sposób na zastosowanie bardziej skutecznego leczenia oraz na ochronę innych pacjentów. Opekujący się Państwem personel pielęgniarski i lekarski wytłumaczy Państwu oraz krewnym dlaczego zostajecie przeniesieni oraz co się będzie dalej działo. Prosimy zapytać o swoją dolegliwość oraz sposób leczenia, abyście rozumieli Państwo co należy robić, oraz jak możecie postępować aby było to zgodne z procesem leczenia.

Najbardziej skuteczną metodą pozwalającą na uniemożliwienie przedostania się infekcji z osoby na osobę jest prawidłowa higiena rąk.
W większości przypadków wystarczającym zabiegiem jest umycie rąk ciepłą wodą z mydłem.


W JAKI SPOSÓB MYĆ RĘCE
W naszym szpitalu w każdej sali gdzie przebywają pacjenci znajduje się stanowisko gdzie można umyć ręce. Najpierw należy ręce zmoczyć, a następnie namydlić. Pocierać mocno jedną ręką o drugą, zwracać szczególną uwagę na grzbiety rąk, umyć okolice nadgarstki,miejsca pomiędzy palcami, paznokcie i kciuki – o tych częściach często się zapomina. Następnie należy porządnie ręce spłukać i wytrzeć ręcznikiem jednorazowego użytku do sucha.
Jeżeli na oddziale występuje biegunka i wymioty, lub w przypadku kiedy mieli Państwo kontakt z płynami ustrojowymi ( mocz, kał itp.) prosimy dodatkowo o użycie preparatu antyseptycznego. Preparat należy nanieść na umyte i osuszone dłonie i dokładnie wetrzeć w skórę. Prosimy o przypominaiu tej czynności innym pacjentom i osobom odwiedzającym.


PRZEBYWAJĄC W NASZYM SZPITALU W ROLI PACJENTA MOŻECIE PAŃSTWO POMÓC SOBIE I INYYM POPRZEZ:

  • Niedotykanie swoich ran oraz innego sprzętu medycznego umieszczonego np. w ręce, nodze, pęcherzu lub innej jamie ciała np. wlewu kroplowego lub wenflonu.
  • Niezdejmowanie opatrunków w celu pokazania swojej rany odwiedzającym.
  • Mycie rąk każdorazowo po wyjściu z toalety i przed spożywaniem posiłków.
  • Utrzymywanie swojego otoczenia w czystości, nie zastawianie zbędnymi rzeczami, tak aby personel odpowedzialny za utrzymanie czystości miał łatwy dostęp do wszystkich powierzchni , z których należy usunąć kurz.
  • Jeśli zauważyliście jakiś brud lub kurz w swoim bezpośrednim otoczeniu należy poinformować o tym pielęgniarkę dyżurującą.
  • Częste korzystanie z prysznica oraz regularne przebieranie się w czystą odzież.
  • Poproszenie swoich krewnych i osób odwiedzających, aby nie przychodzili w dużych grupach. Należy również zwracać uwagę aby swoje wierzchnie okrycia zostawiali na zewnątrz sali.
  • Nie pożyczanie sobie nawzajem z innymi pacjentami przedmiotów osobistego użytku.
  • Poproszenie osób odwiedzających o przestrzeganie higieny rąk poprzez dokładne mycie przy wejściu na salę chorych jak również przy wyjściu z niej. Pilnowanie aby osoby odwidzające nie siadały na łóżku pacjenów i nie korzystały z toalety pacjentów.
  • Prawidłowe segregowanie odpadów medycznych: wszystkie, gaziki, opatrunki, na których widoczna jest krew, mocz, kał itp., należy umieszczać w koszach oznakowanych – odpady medyczne (worek koloru czerwonego). Pozostałe odpady (różne opakowania bez widocznych zanieczyszczeń itp.) należy umieszczać w koszach oznakowanych odpady komunalne - worek koloru czarnego.


NASZYM WSPÓLNYM CELEM JEST DOBRO PACJENTA, A WIĘC TYLKO WSPÓLNE, MĄDRE DZIAŁANIA PERSONELU MEDYCZNEGO, ODWIEDZAJĄCYCH I SAMEGO PACJENTA POZWOLĄ NA JEGO OSIĄGNIĘCIE.
 

Powiększenie biustu

czytaj więcej

Plastyka powiek

czytaj więcej

Plastyka powłok brzusznych

czytaj więcej

Warto wiedzieć

Płatność przelewem

Informujemy, Przy dokonywaniu opłaty za usługę medyczną przelewem prosimy, aby w tytule były poniższe dane:  "Imię i nazwisko pacjenta - Data - Skrócona nazwa usługi" Nr konta: 89 8093 0000 0004 ... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO