Podnoszenie piersi
Podnoszenia piersi polega na przemieszczeniu brodawki wraz z jej otoczką do góry. W ten sposób pierś zyskuje znacznie bardziej zwarty i estetyczny wygląd oraz kształt. Operacja jest polecana w szczególności dla kobiet, których piersi znacznie zmieniły się i zniekształciły w wyniku naturalnego karmienia po urodzeniu dziecka. W określonych sytuacjach zabieg można połączyć z jednoczesną implantacją protez piersiowych.
Pierwsza konsultacja
Operacje plastyczne piersi wymagają wstępnej konsultacji chirurgicznej określającej jej zakres. Podczas rozmowy z pacjentem, specjalista oceni możliwości i zakres planowanego zabiegu, odniesie się również do indywidualnego przypadku i przedstawionych oczekiwań pacjenta. W czasie konsultacji, chirurg pomoże znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiać wątpliwości. Konsultacje to także okazja do przekazania niezbędnych informacji medycznych oraz zdrowotnych związanych z operacją.
Przed zabiegiem
- Zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzających krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) na tydzień przed zabiegiem.
- Sugerowane jest także niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów.
- Działania takie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran,co w rezultacie może przełożyć się na niespełnienie Państwa oczekiwań w stosunku do efektu końcowego operacji.
- Wskazane jest przyjmowanie witaminy C.
Zabieg podnoszenia biustu
- Podnoszenie biustu przeprowadzane jest zawsze w znieczuleniu ogólnym.
- Przed i po zabiegu chirurg plastyczny wykonuje zdjęcia stanu miejscowego, które dołączane są do dokumentacji pacjenta.
- Operacja polega na wykonaniu cięć skórnych wokół otoczki lub cięć skórnych wokół otoczki oraz cięcia pionowego lub cięć skórnych wokół otoczki, cięcia pionowego i cięcia w fałdzie podpiersiowym.
- Po zszyciu ran pooperacyjnych wewnątrz szwami wchłanialnymi oraz szwami skórnymi zostaje założony opatrunek.
Po zabiegu
Operacja plastyczna biustu wymaga jednodniowego pobytu w szpitalu, pod opieką pielęgniarki. Pacjentka wychodzi do domu następnego dnia po zabiegu i po wykonaniu opatrunku. Szwy zdejmuje się w 10-14 dobie po zabiegu. Po operacji mogą występować opuchnięcia i zasinienia, które wraz z upływem czasu znikają.
Przez okres 2-3 tygodni pacjentka nie powinna angażować się w zajęcia wymagające wysiłku fizycznego, zwłaszcza podnoszenia ramion. Przez 4-6 tygodni po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza formującego kształt piersi. Do pracy można powrócić po 1-2 tygodniach, jeśli nie jest to praca fizyczna.
Możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki zdarzają się rzadko. Najczęściej spotykane to: krwiak, infekcja, zropienie rany itp. Wybór doświadczonego specjalisty oraz pozostawanie pacjentki pod ścisłą kontrolą lekarza powoduje, że komplikacje występują rzadko i zazwyczaj są niewielkie.
WAŻNE:
Po zabiegu należy obowiązkowo stawić się na konsultację lekarską w celu oceny prawidłowości postępowania procesu gojenia.