Plastyka powiek
Plastyka powiek to operacja plastyczna, której celem jest nadanie twarzy młodszego,bardziej atrakcyjnego wyglądu. Skierowana jest do osób, które odczuwają dyskomfort z powodu opadających powiek górnych lub fałdów, obrzęków i zmarszczek powiek dolnych. U starszych pacjentów zmianom skóry może towarzyszyć ograniczenie pola widzenia, bóle głowy i ucisk na gałki oczne. Taki stan najczęściej spowodowany jest uwarunkowaniami genetycznymi lub zmianami związanymi ze starzeniem się skóry.
W czasie zabiegu chirurg plastyk usuwa nadmiar tkanek tłuszczowych, fragmentów mięśni oraz pomarszczonej, opadającej skóry górnych powiek, które mogą nadawać twarzy wyraz ciągłego zmęczenia lub smutku. Eliminuje również worki pod oczami oraz napina skórę dolnej powieki. Po operacji pozostają niewielkie blizny, które z czasem stają się prawie niewidoczne. W efekcie twarz wygląda młodziej i bardziej świeżo.
Pierwsza konsultacja
W czasie konsultacji istnieje możliwość rozmowy, podczas której chirurg plastyczny odniesie się do Państwa indywidualnego przypadku i Państwa oczekiwań. Stanu miejscowego nie da się określić na podstawie opisu czy przesłanego zdjęcia, dlatego wizyta u lekarza jest konieczna. W czasie konsultacji można uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania .Podczas wizyty przekazywane są także niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem.
Przed zabiegiem
- Zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzających krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) na tydzień przed zabiegiem.
- Sugerowane jest także niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów. Działania takie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran, co w rezultacie może przełożyć się na niespełnienie Państwa oczekiwań w stosunku do efektu końcowego operacji.
- Wskazane jest przyjmowanie witaminy C, przygotowanie w domu czystych gazików oraz zakup rumianku, kwasu bornego lub mrożonego groszku do okładów na powieki po zabiegu.
Zabieg korekcji powiek
Na zabieg pacjent powinien przyjść bez makijażu, bez biżuterii, w swobodnym,niekrępującym ruchów stroju. Przed i po zabiegu chirurg wykonuje zdjęcia stanu miejscowego, które są dołączane do dokumentacji pacjenta. Operacja plastyczna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Tłuszcz i zwiotczała skóra są usuwane z górnej powieki poprzez nacięcia wykonywane wzdłuż linii rzęs, dzięki czemu zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki. Nacięcie delikatnie wybiegające poza zewnętrzny kącik oka maskuje się między zmarszczkami mimicznymi i innymi fałdami skórnymi. Rana zostaje zszyta niemal niewidocznymi szwami i oklejona plasterkami.
Poprawa wyglądu powieki dolnej jest z natury bardziej wymagająca i trudniejsza w leczeniu. Wymaga nacięcia ukrytego tuż pod linią rzęs, poprzez które reguluje się lub usuwa nadmiar skóry, mięśni i tłuszczu. W przypadku braku nadmiaru skóry dolnej powieki, lekarz może zastosować inną technikę, przy której tłuszcz usuwany jest poprzez nacięcie wewnątrz powieki, od strony spojówki.
Po zabiegu
- Po zakończonej operacji pacjent przechodzi do pomieszczenia pooperacyjnego, w którym może odpocząć po zabiegu. Dodatkowo dla zapobiegnięcia krwawienia i powstawania zasinienia na powiekach umieszcza się zimne okłady.
- Chirurg plastyczny przeprowadza kontrolę stanu miejscowego, po której pacjent opuszcza placówkę medyczną w asyście osoby towarzyszącej.
- W domu należy kontynuować stosowanie zimnych okładów przez pięć minut co godzinę.
- Zaleca się unikania wysiłku, schylania się, palenia papierosów i picia alkoholu.
- W przypadku bólu można zażyć lek przeciwbólowy, np. Paracetamol I g (co 6 godzin), jeśli chirurg plastyczny lub anestezjolog nie zaleci inaczej.
- Po operacji zdarzają się obrzęki i opuchnięcia, które mogą się utrzymać około 7-10 dni.
- Przez kilka dni widzenie może wydawać się zamazane
- W celu ochrony oczu przed wiatrem i słońcem zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych
- Szwy usuwane są w klinice po upływie 5-7 dni od zabiegu
- Po 7-10 dniach możliwy jest powrót do codziennej pracy. W tym czasie możliwe jest nałożenie odpowiedniego makijażu, który ukryje pozostałe, znikające zasinienia.
W niektórych, indywidualnych przypadkach niewielkie zasinienia i obrzęki mogą utrzymywać się nieco dłużej. Zdarza się, że niewielkie blizny mogą pociągać lub brzegi powiek mogą być znieczulone przy dotyku. W takich przypadkach zaleca się masowanie powieki kilka razy dziennie, szczególnie w przyśrodkowych i zewnętrznych kącikach, celem przyśpieszenia gojenia się blizn.
Możliwe powikłania
Plastyka powiek górnych i/lub dolnych jest operacją i jak każdy zabieg chirurgiczny niesie pewne ryzyko powikłań. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się tzw. niedomykalność powieki górnej oraz wywinięcie powieki dolnej. Chirurg plastyczny jest specjalistą przeprowadzającym operacje zgodnie ze sztuką medyczną, ze swoją najlepszą wiedzą i umiejętnościami. Wybór doświadczonego specjalisty oraz pozostawanie pacjenta pod ścisłą kontrolą lekarza powoduje, że komplikacje występują niezwykle rzadko i zazwyczaj są niewielkie.
WAŻNE:
Po zabiegu należy koniecznie stawić się na konsultację w celu oceny prawidłowości przebiegu procesu gojenia!