Rękawowa resekcja żołądka
Rękawowa resekcja żołądka (Gastric Sleeve) jest to zabieg polegający na wycięciu większości żołądka (około 80%), z pozostawieniem miejsca na około 100-150ml pokarmu. W skutek zabiegu nadajemy żołądkowi kształt rękawa, stąd nazwa operacji. Początkowo uważano, że głównym mechanizmem działania operacji jest restrykcja, czyli mechaniczne ograniczenie ilości spożywanych posiłków. Obecnie wiemy, że jest to zabieg o bardzo silnym efekcie metabolicznym. Wycinana część żołądka jest głównym źródłem hormonu odpowiedzialnego za uczucie łaknienia (greliny), dzięki czemu pacjenci po operacji nie odczuwają głodu lub odczuwają go w znacznie mniejszym stopniu. Wyjątkiem jest okres przed miesiączką, kiedy żeńskie hormony pobudzają apetyt niezależnie od wydzielania greliny.
Dla kogo przeznaczona jest rękawowa resekcja żołądka?
Rękawowa resekcja żołądka polecana jest osobom o znacznej otyłości, tzn. takim, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 40kg/m2, lub pomiędzy 35 a 40 kg/m2, jeżeli otyłość jest powikłana jedną z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami serca, stawów lub bezdechu sennego.
W celu wyliczenia wskaźnika BMI skorzystaj z kalkulatora znajdującego się po prawej stronie.
Przebieg operacji
Wszystkie operacje z powodu otyłości wykonujemy metodami małoinwazyjnymi – laparoskopowo. Pozwala to na szybki powrót do pełnej aktywności, optymalne gojenie się ran operacyjnych,mało widoczne blizny.
Rękawowa resekcja żołądka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, więc tuż przed zabiegiem pacjent poddany jest tzw. "narkozie" (uśpieniu). Operowany jest podłączony do licznych urządzeń monitorujących (monitor czynności serca, stężenia tlenu oraz dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, wysycenia tlenem krwi tętniczej), których zadaniem jest obserwacja wszystkich niezbędnych czynności życiowych oraz do respiratora, który oddycha za pacjenta.
Sama operacja rozpoczyna się od wykonania 5 nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne narzędzia: kamera, grasper, nóż harmoniczny, stapler, retraktor wątrobowy (przy jego pomocy odsuwa się wątrobę z pola operacyjnego), imadło (narzędzie do trzymania igły), klipsownica. Poszczególne narzędzia są wprowadzane kolejno, w zależności od etapu operacji. Odcinanie żołądka rozpoczyna się około 4 cm od jego ujścia, czyli odźwiernika. Dzięki staplerowi – urządzeniu, które jednocześnie zszywa i przecina tkanki, następuje stopniowe odcinanie żołądka wzdłuż krzywizny mniejszej po linii wyznaczanej przez sondę żołądkową.
Cięcie prowadzone jest aż do „dna” czyli górnej części żołądka, z pozostawieniem wąskiej rurki, kształtem przypominającej banana. Część odźwiernikowa - dalsza część żołądka, która reguluje jego opróżnianie pozostaje nienaruszona, więc przechodzenie pokarmu z żołądka do dwunastnicy (pierwsza część jelita) jest zachowane.
Odciętą część żołądka usuwamy przez jedno z nacięć, wykonane wcześniej celem wprowadzenia staplera.
W trosce o skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji, chirurg Eurobesity Clinic, przed zakończeniem operacji dodatkowo wzmacnia specjalnym szwem linię odcięcia żołądka, zwłaszcza w okolicy wpustu oraz kąta żołądka. Są to miejsca, gdzie zdarzają się nieszczelności. Dzięki temu ryzyko powikłań zostaje zredukowane do minimum.
Ostatnim etapem operacji jest zamknięcie nacięć powłok. Naszym standardem jest zszywanie głębszych warstw (powięzi), aby zapobiec krwawieniu pooperacyjnemu oraz uniknąć przepukliny w ranie, które mogą wymagać leczenia operacyjnego. Dzięki temu nigdy nie obserwowaliśmy w Klinice Erobesity żadnych problemów z gojeniem ran.
Korzyści z rękawowej resekcji żołądka
- Zmniejszenie apetytu
- Średnia utrata 55% nadwagi
- Uniknięcie wprowadzania ciała obcego do organizmu
- Duże szanse ustąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy
- Jelita pozostają w stanie niezmienionym
- Umiarkowana liczba wizyt kontrolnych
- Umiarkowane ryzyko niedoboru witamin i minerałów
- Wysoki stopień zadowolenia pacjentów
Ryzyko operacji
Każda ingerencja w ciało ludzkie niesie za sobą pewne ryzyko. Dotyczy to również rękawowej resekcji żołądka. Sam fakt wykonywania tego zabiegu metodą laparoskopową wpływa jednak na zmniejszenie tego ryzyka.
Każdy człowiek jest nieco inny, dotyczy to także wielkości i wzajemnego położenia oraz możliwych zmian chorobowych narządów wewnętrznych. Szczególne trudności mogą wystąpić u osób, które przebyły wcześniej zabiegi operacyjne lub rozległe stany zapalne w obrębie jamy brzusznej. Wynikające z tego trudności techniczne mogą przyczynić się do wystąpienia zdarzeń niepożądanych.
Wśród możliwych następstw i zagrożeń związanych z rękawową resekcją żołądka należy wymienić następujące:
- refluks żołądkowo-przełykowy, powodujący uczucie zgagi.
- uszkodzenie sąsiadujących narządów (wątroba, śledziona, jelita), nerwów i naczyń krwionośnych. Są to praktycznie zawsze uszkodzenia powierzchowne, możliwe do zaopatrzenia techniką laparoskopową;
- krwawienie, mogące wymagać przetoczenia (transfuzji) krwi;
- Uszkodzenia skóry przez środki dezynfekujące lub prąd elektryczny;
- Tworzenie się zakrzepów lub zatorów w naczyniach krwionośnych;
- Zakażenie miejsca operowanego. Może to być wynikiem nieszczelności żołądka i prowadzić do ograniczonego (ropień) lub rozlanego zapalenia otrzewnej, wymagających pilnego leczenia inwazyjnego;
- Zaburzenia gojenia się ran, mogące prowadzić do przepuklin;
- Zwężenie żołądka;
- Zrosty w jamie brzusznej, które nawet po wielu latach mogą powodować niedrożność jelit. Po operacjach laparoskopowych występują one znacznie rzadziej, niż po tradycyjnych.
- Niechęć do jedzenia, nudności, rzadziej wymioty.
- Przerosłe blizny pooperacyjne. Mogą one wynikać z indywidualnych skłonności;
Brak pełnej skuteczności operacji (utrata 50% nadwagi po 5 latach) wynika zwykle ze spożywania płynów bogatokalorycznych i nie może być traktowane jako powikłanie operacji.
Dzięki drobiazgowo wystandaryzowanej technice chirurgicznej oraz szczególnej trosce o bezpieczeństwo pacjenta, w Klinice Eurobesity nie obserwowaliśmy powyższych powikłań. Może się zdarzyć zasinienie podskórne w miejscu operowanym, nie pozostawia ono jednak w naszym doświadczeniu trwałych następstw. Niewielkie obrzęki, bóle barków, brzucha i szyi oraz trzeszczenia skóry są przejściowymi możliwymi następstwami operacji laparoskopowych. Ustępują w przeciągu kilku godzin do kilku dni od operacji.
U osób z zaawansowanymi postaciami otyłości, pomimo znacznego zmniejszenia masy ciała po rękawowej resekcji żołądka nie uzyskuje się zwykle pełnej normalizacji masy ciała. W rzadkich sytuacjach, zwłaszcza u osób o wskaźniku masy ciała (BMI) >50 kg/m2 może być wskazane rozważenie kolejnych etapów leczenia operacyjnego, wiążących się zwykle z wyłączeniem części przewodu pokarmowego z trawienia i wchłaniania.
Możecie Państwo sami zmniejszyć ryzyko operacji. W jaki sposób?
- Przez zmniejszenie masy ciała przed operacją. Badania naukowe dowodzą, że przedoperacyjna redukcja masy ciała zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych. Jest to na tyle istotne, że większość chirurgów nie podejmuje się operacji, jeżeli w trakcie przygotowania do niej nie udało się pozbyć przynajmniej 5% masy ciała (przykładowo dla osoby ważącej 150kg – 7,5kg). Bardzo pomocna jest w tym dieta bardzo nisko kaloryczna (800-1000 kcal dziennie, zależnie od wzrostu). W sprzedaży dostępne są produkty w postaci koktajli, zup, batonów niskokalorycznych o określonej liczbie kalorii. Skorzystanie z nich nie tylko zapewni kontrolowaną utratę masy ciała, ale jednocześnie zapewni niezbędną porcję białka i witamin, niezbędnych do prawidłowego gojenia ran.
- Przez rzucenie palenia tytoniu. Osoby wolne od nałogu tytoniowego są znacznie mniej zagrożone powikłaniami płucnymi, ale też natury ogólnej. Już rzucenie palenia na miesiąc przed operacją zwiększa bezpieczeństwo operacji. Wielu naszy pacjentów nie powróciło do uzależnienia od tytoniu po operacji. Jest to dodatkowy sukces, który jest w Państwa zasięgu i w Państwa rękach. Będziemy się nim cieszyć razem z Wami.
- Przez aktywny tryb życia przed operacją. Każdemu zalecamy regularne spacery przed operacją (5x w tygodniu po 30 minut), w tempie dopasowanym do wydolności fizycznej. Może to być bardzo powolny spacer, ważniejsza jest regularność. Takie postępowanie znacznie zmniejszy ryzyko rzadko występujących, ale potencjalnie groźnych powikłań operacji. Kontynuacja aktywności ruchowej po zabiegu zapewni Państwu długotrwały sukces w leczeniu otyłości.