Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Operacja żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, wyczuwalne i widoczne przez skórę. Są poważnym problemem, znacząco pogarszającym komfort życia, a nieleczone zwykle stopniowo powiększają się i mogą prowadzić do rozwoju powikłań, takich jak trwałe obrzęki, zmiany w strukturze skóry i tkanki podskórnej, a nawet niegojące się miesiącami owrzodzenia. 

Żylaki mogą być pierwotne lub wtórne. Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie. Podstawowymi przyczynami ich powstawania są skłonności genetyczne współistniejące z czynnikami ryzyka takimi jak styl życia, praca związana z długotrwałą pozycją stojącą lub siedzącą, wielokrotne ciąże, nadmierny wysiłek fizyczny itp. 

Żylaki wtórne to takie, które powstają w następstwie przebytych lub istniejących stanów chorobowych powodujacych zastój krwi w układzie żylnym. Njczęstrzą przyczyną są przebyte zapalenia żył głębokich po których powstaje zespół pozakrzepowy charakteryzujący się nie tylko wtórnymi żylakami ale także obrzękami i zmianami troficznymi skóry oraz nawrotowymi przewlekłymi owrzodzeniami zazwyczaj w okolicy kostek przyśrodkowych. 

Przewlekła niewydolność żylna, zwana potocznie żylakami, należy do grupy chorób związanych z utrudnionym odpływem krwi z kończyn dolnych. O ile związany z nią defekt kosmetyczny o charakterze teleangiektazji (pajączków) nie wzbudza w początkowej fazie zaniepokojenia, to pamiętać należy o tym, że jest to schorzenie, które nieleczone, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Żylaki zwiększają prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów, które, oderwane od ściany naczynia krwionośnego mogą dotrzeć do płuc i stać się przyczyną groźnego dla życia zatoru. 

Objawy

  • obrzęk nóg,
  • uczucie ciężkości,
  • swędzenie,
  • skurcze nocne to podstawowe objawy przewlekłej niewydolności żylnej.

Choroba rozwija się powoli. Dolegliwości występują często po dniu pracy w pozycji stojącej, długich podróżach, a u kobiet także w czasie ciąży oraz w końcowej fazie cyklu miesiączkowego. 
Określenie stopnia zaawansowania choroby następuje po konsultacji lekarzem i wykonaniu specjalnych badań diagnostycznych obrazujących przepływ krwi i jego zaburzenia w układzie żylnym - umożliwia to m.in. USG dopplerowskie, które ocenia wydolność zastawek, stan żył i przepływ krwi. 

Metody leczenia żylaków
Leczeniem przyczynowym żylaków jest leczenie operacyjne. Można wykonać je za pomocą metody:

  • A. Klasycznej, tzw. strippingu głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej,
  • B. Metody mniej inwazyjnej – ablacji za pomocą światła laserowego,
  • C. Skleroterapii.

Decyzja o wykonaniu operacji żylaków określoną metodą podejmowana jest wspólnie przez pacjenta i lekarza specjalistę chirurga w trakcie konsultacji. Decyzja poprzedzona jest właściwą oceną wydolności układu żylnego przy pomocy badania usg dopplerowskiego. Następnie ustalony jest termin operacji. Zalecone jest właściwe przygotowanie do operacji, pacjent otrzymuje wykaz czynności przygotowawczych. 

A. KLASYCZNA METODA OPERACYJNA
Jest to skuteczna metoda leczenia żylaków, W metodzie tradycyjnej żylaki usuwa się poprzez dość liczne nacięcia skóry. W przypadku żylaków leżących w dorzeczu żył odpiszczelowych i odstrzałkowych często usuwa się je w całości ( lub częściowo wraz z bocznicami ), szczególnie wtedy kiedy zmienione są żylakowato, a ich zastawki spływowe są niewydolne. W niektórych przypadkach koniecznej jest wykonanie tzw: strippingu czyli nacięcia w pachwinie i wyrwania całej żyły odpiszczelowej. Zabieg kończy się założeniem szwów skórnych lub specjalnych plasterków zastępujących szwy na mikro nacięciach. 
Metoda klasyczna - jest wartościowym rozwiązaniem, w rękach dobrego chirurga stanowiącym właściwy sposób leczenia, a u niektórych chorych jest najlepszym i jedynym sposobem pozbycia się żylaków. 

B. OPERACJA LASEROWA
Polega na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Energia ta, głównie w postaci wysokiej temperatury, przekazywana jest do krwi i ściany żyły zmienionej żylakowato i nie działającej prawidłowo. Dzięki oddziaływaniu energii laserowej struktura ściany naczynia ulega takim przemianom, że żyła nieodwracalnie kurczy się, a następnie włóknieje. W wyniku zabiegu żyła zostaje trwale zamknięta. Inne naczynia układu powierzchownego i głębokiego przejmują jej funkcję w całości, a nieprawidłowe warunki transportu krwi zostają zlikwidowane. Po zakończonym zabiegu na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy w postaci specjalnej pończochy o stopniowanym ucisku lub bandaża elastycznego 

C. SKLEROTERAPIA
Jest to jedna z metod leczenia żylaków, która polega na wstrzyknięciu do chorej żyły środka obliterującego, czyli substancji, która powoduje podrażnienie ściany wewnętrznej naczynia, a w konsekwencji jego zwłóknienie i zamknięcie. Po zabiegu żylak staje się niewidoczny. Do skleroterapii można użyć płynu lub pianki w zależności od wielkości naczynia. Substancja podawana jest za pomocą ampułkostrzykawek, przez nakłucia skóry. Jedyny dyskomfort, jaki może odczuwać pacjent, związany jest tylko z ukłuciem cienkiej igły. Do lepszego zlokalizowania chorego naczynia, chirurg może użyć głowicy USG. Zabieg jest bezpieczny, wykonuje się go bez znieczulenia, w trybie ambulatoryjnym - pacjent po zabiegu skleroterapii od razu wraca do domu, nie musi też przerywać pracy zawodowej. Do uzyskania pełnego efektu kosmetycznego może być potrzebnych kilka sesji. Ten rodzaj zabiegu polecany jest osobom z teleangiektazjami, czyli tzw. “pajączkami” oraz mniej zaawansowanymi żylakami kończyn dolnych. 

W ramach przygotowania do operacji wskazane jest:

  • odstawienie pochodnych kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acard, Bestpirin, Polocard, itp.) na tydzień przed operacją,
  • wygolenie włosów ze skóry na obszarze, gdzie zaplanowano zabieg (najlepiej w dniu zabiegu, któtko przed zabiegiem) lub depilacja chemiczna przy użyciu maści lub kremów depilujących,
  • szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW-B). Wskazane są co najmniej dwa szczepienia przed operacją. W przypadku szczepienia kilka do kilkunastu lat wcześniej kompletem szczepień można zbadać poziom przeciwciał lub wykonać szczepienie przypominające,
  • nóg w dniu zabiegu nie należy kremować i balsamować.

Zabiegi operacyjne wykonujemy w znieczuleniu zapewniającym bez bólowy przebieg operacji i pełen komfort pooperacyjny.


Tagi:

Operacje tarczycy, częściowe i subtotalne

czytaj dalej

Operacja żylaków kończyn dolnych

czytaj więcej

Wycięcie pęcherzyka żółciowego

czytaj więcej

Warto wiedzieć

Udostępnianie dokumentacji pacjenta

W celu zapewnienia poufności i ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej osoba zainteresowana udostępnieniem zarchiwizowanej dokumentacji medycznej z pobytów szpitalnych powinna: Okazać ... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO