Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jelito musi być dobrze oczyszczone, tylko wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny!

Przygotowanie do badania z preparatem FORTRANS

Na 7 dni przed badaniem należy:

  • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
  • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.
  • Zastosować dietę lekkostrawną bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

W dniu poprzedzającym badanie należy;

  • Do południa pozostać na diecie bez mleka, płynnej – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, klarowny rosół (bez makaronu, pietruszki itp. ). Nie należy pić soków owocowych, napojów gazowanych i żadnych napoi kolorowych. Wodę mineralną niegazowaną można pić w dowolnej ilości.
  • W godzinach popołudniowych 16.00 - 17.00 rozpocząć picie roztworu preparatu Fortrans (1 saszetka rozpuszczona w jednym litrze niegazowanej wody). 3 litry płynu należy wypić w ciągu 3 godz. - jedna szklankę co 15 min. 1 litr wypić rano w dniu badania – jedna szklanka co 15min, pamiętając iż ostatnia porcja płynu powinna być przyjęta nie później niż 2-3 godz. przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu (4 saszetki Fortransu).
  • W trakcie picia roztworu Fortransu można przyjmować inne płyny ( woda, herbata). Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
  • W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 godz. przed badaniem.
  • Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.
  • Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej, słabej herbaty, herbat ziołowych.
  • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
  • Stale przyjmowane leki (nasercowe, p/nadciśnieniowe) należy w tym okresie przyjąć popijając wodą. Z wyjątkiem leków p/cukrzycowych.

Uwaga! Osobom z chorobami przewlekłymi (zwłaszcza cukrzycą) zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem gastrologiem.


Tagi:

Kłykciny kończyste
odbytu

Dowiedz się więcej

Proktologia
Choroby odbytu

Dowiedz się więcej

Szczelina
odbytu

Dowiedz się więcej

Warto wiedzieć

Przyjęcie do Szpitala

PRZYJĘCIE NA ODDZIAŁ SZPITALNY Pacjenci przyjmowani są do Szpitala w trybie planowym na podstawie pisemnego skierowania wydanego przez lekarza specjalistę. Przyjęcie następuje w ustalonym wcześ... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO