Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jelito musi być dobrze oczyszczone, tylko wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny!

Przygotowanie do badania z preparatem FORTRANS

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.
 • Zastosować dietę lekkostrawną bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

W dniu poprzedzającym badanie należy;

 • Do południa pozostać na diecie bez mleka, płynnej – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, klarowny rosół (bez makaronu, pietruszki itp. ). Nie należy pić soków owocowych, napojów gazowanych i żadnych napoi kolorowych. Wodę mineralną niegazowaną można pić w dowolnej ilości.
 • W godzinach popołudniowych 16.00 - 17.00 rozpocząć picie roztworu preparatu Fortrans (1 saszetka rozpuszczona w jednym litrze niegazowanej wody). 3 litry płynu należy wypić w ciągu 3 godz. - jedna szklankę co 15 min. 1 litr wypić rano w dniu badania – jedna szklanka co 15min, pamiętając iż ostatnia porcja płynu powinna być przyjęta nie później niż 2-3 godz. przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu (4 saszetki Fortransu).
 • W trakcie picia roztworu Fortransu można przyjmować inne płyny ( woda, herbata). Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 • W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 godz. przed badaniem.
 • Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.
 • Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej, słabej herbaty, herbat ziołowych.
 • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
 • Stale przyjmowane leki (nasercowe, p/nadciśnieniowe) należy w tym okresie przyjąć popijając wodą. Z wyjątkiem leków p/cukrzycowych.

Uwaga! Osobom z chorobami przewlekłymi (zwłaszcza cukrzycą) zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem gastrologiem.


Tagi:

Kłykciny kończyste
odbytu

Dowiedz się więcej

Proktologia
Choroby odbytu

Dowiedz się więcej

Szczelina
odbytu

Dowiedz się więcej

Warto wiedzieć

Udostępnianie dokumentacji pacjenta

W celu zapewnienia poufności i ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej osoba zainteresowana udostępnieniem zarchiwizowanej dokumentacji medycznej z pobytów szpitalnych powinna: Okazać ... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO