Przygotowanie do kolonoskopii
Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jelito musi być dobrze oczyszczone, tylko wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny!
Przygotowanie do badania z preparatem FORTRANS
Na 7 dni przed badaniem należy:
- Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
- Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.
- Zastosować dietę lekkostrawną bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
W dniu poprzedzającym badanie należy;
- Do południa pozostać na diecie bez mleka, płynnej – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, klarowny rosół (bez makaronu, pietruszki itp. ). Nie należy pić soków owocowych, napojów gazowanych i żadnych napoi kolorowych. Wodę mineralną niegazowaną można pić w dowolnej ilości.
- W godzinach popołudniowych 16.00 - 17.00 rozpocząć picie roztworu preparatu Fortrans (1 saszetka rozpuszczona w jednym litrze niegazowanej wody). 3 litry płynu należy wypić w ciągu 3 godz. - jedna szklankę co 15 min. 1 litr wypić rano w dniu badania – jedna szklanka co 15min, pamiętając iż ostatnia porcja płynu powinna być przyjęta nie później niż 2-3 godz. przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu (4 saszetki Fortransu).
- W trakcie picia roztworu Fortransu można przyjmować inne płyny ( woda, herbata). Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
- W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 godz. przed badaniem.
- Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.
- Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej, słabej herbaty, herbat ziołowych.
- W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
- Stale przyjmowane leki (nasercowe, p/nadciśnieniowe) należy w tym okresie przyjąć popijając wodą. Z wyjątkiem leków p/cukrzycowych.
Uwaga! Osobom z chorobami przewlekłymi (zwłaszcza cukrzycą) zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem gastrologiem.