Hemoroidy
Pamiętaj!
- Hemoroidy to częste schorzenie, które można wyleczyć
- Nie zwlekajmy z wizytą u chirurga, gdy zauważymy niepokojące objawy
- Aby uniknąć schorzenia, należy spożywać pokarmy bogate w błonnik i unikać zaparć, a także zmniejszyć masę ciała i zmienić tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny.
- Hemoroidy w początkowych fazach są szybko i całkowicie wyleczalne.
Należą do jednych z częstszych ale też najbardziej wstydliwych dolegliwości. Szacuje się, że na hemoroidy cierpi nawet do 30 procent dorosłych. Najbardziej narażone na tą chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia.
Oferujemy profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, obejmującą wczesne wykrywanie nowotworów jelita grubego, także z możliwością wykonania endoskopii przewodu pokarmowego. Zapewniamy szeroki zakres usług, w tym profesjonalną diagnostykę i kompleksowe leczenie: szczeliny odbytu, ropni, polipów, przetok, guzków krwawniczych, pęknięć, zwężeń, kłykcin kończystych, urazów, wypadania odbytu. Umożliwiamy wykonanie zabiegów w trybie ambulatoryjnym i pobytowym. Zapewniamy komfortowe warunki zarówno podczas przygotowania do zabiegu, jak i podczas hospitalizacji.
Hemoroidy czyli żylaki odbytu są dość częstą i dokuczliwą dolegliwością. Są to niewielkie sploty naczyniowe wypełnione krwią i usytuowane w kanale odbytu. Ich obecność utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego a z czasem powoduje wzrastający dyskomfort, uniemożliwiający pacjentowi normalne funkcjonowanie.
Przyczyny wystąpienia hemoroidów są dość zróżnicowane. Mogą do nich należeć uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta, częste zaparcia i siedzący tryb życia. Hemoroidy często nazywane są chorobą pracowników biurowych i kierowców wielogodzinne siedzenie w jednym miejscu sprzyja ich powstawaniu.
Do czynników ryzyka zdecydowanie zaliczyć można wiek (największa zachorowalność wśród osób po 50-tym roku życia), siedzący tryb życia, schorzenia wątroby, nadciśnienie, częste zaparcia, dietę ubogą w błonnik i otyłość.
Można wyróżnić cztery stopnie zaawansowania choroby, na które wskazują objawy:
- I. stopień - przenikanie do światła, pojawiają się małe żylaki, nie powodujące problemów i obserwuje się ślady krwawienia.
- II. stopień - dochodzi do wypadania bez powrotu do ściany kanału, pojawiają się większe guzki, które powodują ból i krwawienie, wypadają podczas oddawania stolca i spontanicznie wsuwają się do środka.
- III. stopień - żylaki wysuwają się na zewnątrz ale można tkankę z powrotem umieścić w kanale analnym.
- IV. stopień - zachodzi w przypadku wypadania tkanki bez możliwości umieszczenia jej z powrotem.
Od II stopnia przypadłość jest bardzo bolesna, nie tylko przy korzystaniu z toalety ale też przy pozostawaniu w pozycji siedzącej.
Leczenie hemoroidów powinno każdorazowo zostać poprzedzone zbadaniem przez lekarza, który wykluczy inne choroby takie jak na przykład rak jelita grubego. Diagnoza odbywa się badania proktologiczne - anoskopię (rektoskopię) lub kolonoskopię. Anoskopia to badanie proktologiczne, trwa kilka lub kilkanaście minut. Podczas niego lekarz wprowadza odpowiedni wziernik przez odbytnicę i ogląda hemoroidy oraz kanał odbytu. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Kolonoskopię przeprowadza się ułożeniu na lewym boku. Przez odbytnice lekarz wprowadza endoskop i na ogół bada się jelito grube na całej długości. Badanie trwa około 20 min. i jest poprzedzone podaniem środków rozluźniających i znieczulających. Kolonoskopia pozwala też na pobranie do badań próbek tkanek oraz na wykonywanie innych zabiegów medycznych.
Oba zabiegi są dla pacjenta bezbolesne.
Dla wielu chorych hemoroidy to nadal wstydliwa dolegliwość - cierpią latami lub wspomagają się różnego rodzaju farmaceutykami, które szczególnie w bardziej zaawansowanych fazach choroby przynoszą tylko krótkotrwałą ulgę.
Do niedawna jedyną prawdziwie skuteczną metodą był zabieg operacyjny - bolesny, wymagający ogólnego znieczulenia i niekiedy powodujący komplikacje. Obecnie istnieje wiele nieoperacyjnych metod leczenia hemoroidów takich jak elektrokoagulacja, krioterapia czy zabieg gumkowania metodą Barrona (zabieg polegający na polega na założeniu ciasnej gumowej opaski na podstawę guzka hemoroidalnego co hamuje dopływ krwi i powoduje martwicę guzka). Często stosuje się również metody łączone. Metodami tymi można leczyć nawet zaawansowaną postać hemoroidów.